Visa ett inlägg
Gammal 2012-06-18, 19:57   #7
Livsglad Livsglad är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2009
Inlägg: 203
Hej! Är inte införstådd med ditt mönster alls tyvärr, har försökt läsa i tråden men blir snurrig! Men jag kan i alla fall peppa dig att inte ge upp! Det är otroligt rogivande att sticka strumpor när man fått kläm på det! Har du kollat på Youtube om det finns någon film om sticka sockor/hälar?

När det gäller 1 eller 2 maskor fel så haka inte upp dig på det utan gör en intagning till bara på den stickan där det "felas" så kan du jobba vidare. Skulle det synas otroligt mycket när du kommit en bit längre på strumpan så får du repa upp några varv då och prova på något annat sätt.

Många mönster är faktiskt felaktiga också så då stämmer det inte hur man än gör eller räknar. Jag gillar att sticka efter Järbos mönster och tidigare hade de alla rättelser utlagda på sin hemsida så då såg man hur tokigt det kunde bli många gånger

Hoppas verkligen du inte tappar sugen utan fortsätter kämpa och fråga! Lycka till!
Livsglad är inte uppkopplad   Svara med citat