Ämne: Overlock
Visa ett inlägg
Gammal 2012-06-08, 22:12   #2
bila bila är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 1 848
Kolla även in Brothers 3034D som är bra och nybörjarvänlig overlock.
Köper du en från england så kostar runt 2700-2800 kr (skickar fraktfritt) och runt 5000 kr här i Sverige.
Bra instuktions DVD med följer.
Gå in på Youtube och lär dig lite mer om maskinerna du är intresserad av. Det finns flera korta filmer om maskinerna du är intressad av. Du kan även lära dig massor om overlocksömnad och även annan sömnad på Youtube.com
Jag skrev ett inlägg om overlock-epidemi läs det och se om du kan ge overlocken vad den kräver, du hittar den längre ned bland inläggen på overlock.
Har du vad som krävs. så är overlocken en fin vän.
Jag har själv haft en Brother 3034D ett tag. Jag blev så förälskad i den att bytte den mot Babylock värstin maskin (som kan sy både overloch och cover)
Babylockarna är det bästa man kan köpa, svindyra men dom är av en helt annan klass och värd varenda krona.

Senast redigerad av bila den 2012-06-08 klockan 22:25.
bila är inte uppkopplad   Svara med citat