Tänkte lite, man kan förenkla det lite genom att sy överdelen av trikåtyg då trikåtyg är mer förlåtande. Bara att välja en typ som passar och är av bra kvalité så kan det bli "skräddat" ändå.
Klockad kjol är inte förbannat svårt att göra.
Om man är lite matematiskt sinnad kan man lätt rita mönster själv.
T.ex. ta midjemåttet och dela med 6 för att få en vådkjol med 6 paneler. Gör samma sak med höftvidden. Mät avståndet mellan midjan och höftvidden.
Sedan ritar du en lång linje som ska vara kjollängden. överst sätter du midjemått delat med 6, sedan längre ner, det längd det ska vara mellan midja o höft och ritar dit höftmåttet. Det där sista är som "safe" så du vet att du inte ritar för snäv kjol.
Gå ner till botten av linjen. Måtta med måttbandet hur vid du vill kjolen skall vara. Dela det med 6 sätt ut linje nere på botten. Dra linjer mellan midjan och botten, rita så att det blir som en upp och ner vänd kon med avbiten topp ungefär. Därifrån har du det mest basica mönstret. Man kan fortsätta med att runda till toppen och botten så det blir fint och runt men det MÅSTE man inte göra, för man kan också klippa till rent efter sömnaden. Glöm inte sömsmån när du ska klippa ut i tyget.
Engelsk beskrivning med skiss här:
http://wkdesigner.wordpress.com/2007/09/29/gored-skirt/
(fotot är ganska missvisande det är mer figursydd med vidd på nerdelen på det fotot)
Och man kan ofta hitta sådant i gamla syböcker från bibblan.
