Visa ett inlägg
Gammal 2011-12-19, 09:26   #13
marie.s.g marie.s.g är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2011
Inlägg: 596
Men parallellimportreglerna avser förhållanden mellan näringsidkare! Här finns det inte två näringsidkare där den ene inte har fått leveranser som den önskar.
Här är det SMD som säger att de inte vill/får leverera till privatkund, inget annat är belagt. Att SMD är oförsiktiga nog att säga att det är Janome och svensk agent som ligger bakom deras avböjande av beställningen kommer de aldrig att stå för.

Ja vi får se om det kommer ett nedslag på SMDs, Janomes och den svenske agentens kontor för att konkurrensverket ska läsa deras mejl. Det är mycket sällsynt att det finns dokumentation om olagliga överenskommelser. Titta bara på hur mycket bråk det var ett tag om priser på märkesjeans. Det hände ingenting och de styr priserna i butikerna fortfarande.
Det finns så många tillåtna verktyg att styra med som leverantörerna kan utnyttja så det är mycket svårt att hindra prisdifferentiering på detaljhandelsnivå.
Att påverka Janome i Skandinavien - rösta med fötterna, dvs visa att ni inte betalar vad de begär, köpbojkott är egentligen konsumentens enda vapen. Nu ska jag inte lägga mig i mera men visst är det ett intressant och komplicerat område?
marie.s.g är inte uppkopplad   Svara med citat