Ämne: Cutting mall?
Visa ett inlägg
Gammal 2011-08-29, 19:42   #11
undine undine är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 97
Citat:
oliva skrev: Visa inlägg
När jag syr ritar jag mönsterdelar genom att rita av en mall och sen göra mönsterförändringar på det. Jag använder en skräddarlinjal. Jag vet inte vad du menar med "mall". En mall för mig är något man ritar av, ett sk mönster.

Har du ett mönster som du vill förstora upp, vanligt i exempelvis broderiböcker, så lägger jag det i kopieringsmaskin och trycker på förstora.Funkar bra om det är små saker men inte om det är kläder.

1:2 betyer att 1 cm på bilden är 2 cm i verkligheten så du behöver förstora den.

Ja det finns rutat mönsterpapper. Jag har några meter jag har fått av någon, men vet inte var det går att köpa.
Aha, skräddarlinjal kanske är bra att ha med andra ord? Jag tänker mig någon form av stöd om man ska förändra ett mönster eller om man utgår ifrån enbart en beskrivning eller ett förminskat mönster.

Fast det går inte alltid att få rätt på alla delar om man förstorar dem i kopieringsmaskin. T.ex. i mitt fall har jag minimerade mönster på viktorianska kläder och de är ju rätt stora ändå och går inte att förstora upp via kopieringsmaskin. Inte vad jag kan tänka mig i varje fall..I beskrivningen står det att man enklast förstorar via rutat mönsterpapper.
undine är inte uppkopplad   Svara med citat