Citat:
punsch skrev:
Finns det någon form av mall som underlättar ens arbete vid mönsterkonstruktion och mönsterarbete?
Hur fungerar det om man har ett litet mönster, t.ex. skala 1:2 som jag fick tag på ett mönster för en väska.. hur gör man det större till normalstorlek? Väskans mönster är uppritat på ett rutat ark. Finns det rutade mönsterpapper? Eller annat för att underlätta mönsterarbetet?
|
När jag syr ritar jag mönsterdelar genom att rita av en mall och sen göra mönsterförändringar på det. Jag använder en skräddarlinjal. Jag vet inte vad du menar med "mall". En mall för mig är något man ritar av, ett sk mönster.
Har du ett mönster som du vill förstora upp, vanligt i exempelvis broderiböcker, så lägger jag det i kopieringsmaskin och trycker på förstora.Funkar bra om det är små saker men inte om det är kläder.
1:2 betyer att 1 cm på bilden är 2 cm i verkligheten så du behöver förstora den.
Ja det finns rutat mönsterpapper. Jag har några meter jag har fått av någon, men vet inte var det går att köpa.