Visa ett inlägg
Gammal 2011-08-08, 19:23   #3
Platinum Platinum är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: sep 2010
Inlägg: 163
Citat:
Platinum skrev: Visa inlägg
Har en inbunden årgång av en husmoderstidning från slutet på 1800-talet, kan kika i den om det kan tänkas finnas något av intresse där. För jag antar du är ute efter bildillustrationer och/eller mönster på tidstypiska plagg?
Det finns nu 20 avfotograferade litografier i ett av mina webbalbum, bilderna kommer från Svenska Familjejournalen utgåvor från åren 1874 och 1875 (har försökt få med bildtexten i de fall det var möjligt).

Bara att tanka ner om du finner något som kan vara till nytta. Tankar ner gör du antingen genom att klicka på bilden så du får upp den i förstoring och högerklickar och väljer spara som, alternativt ställ markören på bilden, gå till file som poppar upp i övre vänstra hörnet och väljer download.
http://s171.photobucket.com/albums/u...r%201874-1875/
Går även att se som slideshow http://s171.photobucket.com/albums/u...view=slideshow
Platinum är inte uppkopplad   Svara med citat