Har du ett mönster eller är det freestyle som gäller?
Med ett mönster så skulle jag behandla kjolen som ett tyg (alltså sprätta eller klippa alla sömmar och sedan klippa ut delarna)
Men jag uppfattade det som att du vill frestyla fram en tubklänning med resår i överkant och under bysten?
I så fall så skulle jag först nåla in och sy om resåren upptill så att den passar.
Sedan tar du på dig "klänningen" utochin och markerar vart på den, du vill ha empireresåren. (du kan även mäta avståndet uppifrån). Mät ut resår längden och sy på den på markeringen - tänk på att sträcka resåren när du syr (om du inte använder kanaler) så du får en rynkat och stretchigt utseende på tyget.
Att sy på en slät spets vid resåren går inte. en rynkad resår får du genom att sträcka ut tyg och resår och sy på spetsen slätt.
Om du vill ha resår under byst men inte upptill så behöver du sätta på axelband (kan klippas från kjollängden). Då sprättar/klipper du bort befintlig resår/kanal och syr in upptill. Fram o bakstycke ska se ut lite som koner om du vill ha rynkning under byst. Fortsätt sedan som beskrivit ovanför med resåren.
Du kan ju även sy på spetsen i den släta överkanten.
Lycka till
|