Visa ett inlägg
Gammal 2011-04-28, 21:21   #3
Syofta Syofta är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 714
Om du är HELT ny på brodyrmaskin, så är det bäst att börja sy lite "vanlig" brodyr först, alltså där man spänner tyget i bågen på vanligt sätt, så du liksom lär känna hur det funkar.
Sen kan du ge dig på ficklock.
För att veta exakt på millimetern var maskinen kommer att sy broderiet, brukar jag använda maskinens funktion för att förflytta sig ut i broderiytans alla fyra hörn först, så kan jag justera platsen om det behövs lite hit eller dit. Kan man göra det på alla maskiner? Det är väldigt praktiskt tycker jag, just för att brodera på färdiga plaggdelar.

Du har redan fått en jättebra beskrivning av Gunilla J. Den metoden är absolut bäst!
det finns ytterligare en möjlighet, och det är backing som är klistrigt, med skyddspapper. Man spänner den i bågen, så tar man bort skyddspapperet tillräckligt stort för att ficklocket ska få plats, trycker fast det, och broderar.
Jag har gjort en del snygga broderier på kragsnibbar på det sättet.
Syofta är inte uppkopplad   Svara med citat