Visa ett inlägg
Gammal 2010-12-21, 17:28   #9
Sotis Sotis är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jul 2007
Inlägg: 1 332
Om du menar den gamla Innovis 350 så är det i grunden samma maskin som NV900 men med annan tråd-trädning eftersom trådkasetten aldrig blev någon succe. (När man pratar om NV350 idag är det en ren symaskin, en HELT annan maskin)

Det är också möjligt att många maskiner har samma eller jämförbara kretskort, men det kan skilja i motor och andra funktioner vilket man direkt märker om man verkligen provar dem.
Vad gäller brodyr-ytan är det mer eller mindre ett faktum att de flesta som börjar med maskinbroderi ganska snabbt tycker sig växa ur 10x10-maskinen. Själv skulle jag se det som en stor begränsning. Därmed inte sagt att man inte kan göra massor även med en 10x10-maskin, särskilt om man har en flerpositionsram, men jag tycker nog att du har lite för dåligt på fötterna för dina tvärsäkra och svepande påståenden.

Därmed absolut inte sagt att NV900 skulle vara ett dåligt köp. Tvärtom är det väldigt mycket maskin för pengarna och ett riktigt bra köp OM man nöjer sig med 10x10!
Sotis är inte uppkopplad   Svara med citat