Du måste inte ha en speciell pressarfot, egentligen. Du måsta ha en pressarfot där du kan sy så att nålen hamnar tillräckligt nära pressarfotens kant, eller en pressarfot med tillräckligt djup skåra på baksidan för att dragkedjan ska få plats. Själva grejen är ju att man syr såpass nära dragkedjan att den när det är klart liksom hamnar helt innanför tyget, den så att säga "rullar in" sig.
En sån där "skidformad" blixtlåspressarfot som det är till äldre maskiner (finns som extra tillbehör till nyare också, fast dom är mycket klumpigare) funkar fint. Det är det jag brukar använda när jag syr dolda kedjor.
Pröva lite med dom pressarfötter du har. Bara du har greppat hur dom dolda blixtlåsen funkar så kan du säkert improvisera fram något.
Har du dessutom en maskin där man kan flytta nålen i sidled har du ännu större möjligheter att fuska dig fram till en lösning.
|