Hejsan! Jag har aldrig sytt någon så´n kjol men jag har några idéer kring den ändå. Man kan alltså ta till sig eller förkasta dem som man vill.
Jag skulle utgå från en helrund kjol i två lager (ett yttertyg och ett som får vara foder. Tyget ska inte vara alltför sladdrigt (annars syns alla sömmar och volanger utanpå) men ändå smidigt och blankt.
Använd någon tyll som inte är benägen att fastna i nylonstrumporna. Jag ha träffat på tyll där skrynklor och veck vill fastna eftersom de är så stela. Kanta volangerna innan de sys fast på kjolen (enklast) med blankt band som inte heller fastnar i nylonstrumporna.
Volangerna ska sys på insidan av underkjolen. Fäst underkjolen vid den yttre kjolen med många tränsar.
Funderar på hur kjolen ska se ut på utsidan. Ska det inte vara volanger där också? Om det ska vara det så kan de ju dölja sömmarna som fäster volangerna på insidan. Då behöver man inte ha någon underkjol.
http://www.venacavadesign.co.uk/Prod...Can_Skirt.html
Utsidan kan nog vara av spetstyg också om man vill...
-
http://vintagefashionlibrary.com/inc/sdetail/10524
Annan variant
http://www.lafnmoon.com/saloon_girl.htm