Hmm, låter som att det bara blir kladdigt... att spraya en 1x2 cm stor mönsterdel låter som om att det blir för mycket överallt..
Men ja, nu har jag i alla fall bildat en ny teknik för att sy de där 5mm breda kragdelarna osv.. jag ritar upp med penna vars bläck som försvinner efter en stund på en bit tyg, syr efter linjen och klipper rent sedan istället för att klippa ut först.. mycket lättare.

Men hopplöst om man vill sy i mörkt tyg eller lila..

Kritor är alldeles för tjockt då. (och så HATAR jag kritor, usch och fy för dammet) Kritpenna fungerar om man kan få spetsen sylvass. Då faller de där små billiga blå o vita pennorna borta för de är hopplösa på den punkten, bryts alltid av.

Har hittat ett par dyrare pennor som har tjockare grepp, de håller bättre när man vässar dem... Men ofta bryts spetsen av likaväl när man vässar och man får vässa igen, igen..