Du behöver en industrisymaskin som syr raksöm med knähävert och så en bra overlock, industri eller babylock.
Så behöver du ett tillskärarbord som är STORT och i rätt höjd, armbågshögt. Du kan ta vilket vanligt matbord som helst. som du sätter klossar under benen på, så blir det billigt.
Så behöver du inställbara kontorsstolar framför symaskinerna och så till något av det viktigaste:
massor av bra arbetsbelysning!!!
Det betyder rejäla taklysrörslampor som sitter med en meters mellnrum i taket + platsbelysning. Tänk speciellt på att det är ljust ovanför tillskärarbordet.
Vidare ett stort pressbord (om du behöver pressa/stryka det du ska sy) med ett professionellt ångpressjärn ( ett som man pumpar upp trycket i eller en strykstation). Bordet ska vara stort och fyrkantigt och lagom höjd för att stå och jobba vid. (Du kan ta en loppisbyrå, som du klär med dubbelt lager av en vanlig yllefilt, och ovanpå det ett par lager lakansväv. Sätt fast med ett par nubb.)
Finns inga böcker på svenska (vad jag vet) men den här engelska tycker jag är väldigt bra och du kommer att ha användning för den :
http://www.amazon.com/Dream-Sewing-S...5&sr=8-1-spell
De här har jag inte läst, men verkar intressanta för dig:
http://www.amazon.com/Sew-Success-Ho...0632494&sr=1-9
http://www.amazon.com/Handmade-Marke...ef=pd_sim_b_16
http://www.amazon.com/You-Sew-Profit...ref=pd_sim_b_5