Visa ett inlägg
Gammal 2010-10-31, 08:28   #1
Jimipe Jimipe är inte uppkopplad
Forumvärd
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 011
Det går, ja, men, det är inget man bör göra, för formen kommer inte kvarstå. Till att börja med så har ett barn i stl 146 annan kroppsform proportionsmässigt än vad ett barn som är 122. Sedan så är skillnaden så enormt stor. Inte ens de vanliga klädkedjorna som har människor som verkligen jobbar med det gör så, för man förstör formen och det riskerar att bli väldigt fel.

Klippa i sär mönstret är dessutom inte lämplig för annat än små ändringar eller ändringar för personen ifråga så man automatiskt faktiskt ändrar formen och proportionerna så vida man inte klipper i sär på extremt många ställen.

Kort sagt, det går säkerligen, men, det kommer att vara betydligt enklare att konstruera mönstret från grunden eller ändra ett mönster i rätt storlek. Är man inte väldigt duktig på att gradera och har mycket erfarenhet av det bör man inte göra det.
Jimipe är inte uppkopplad   Svara med citat