Mycket riktigt lär det inte bli några problem med att sy in den, bara att tänka på att sömmen döljs innanför ett veck.
Det är heller inget problem att lägga upp kjolen:
Du lägger upp den UPPIFRÅN! Sprätta alltså bort linningen och klipp bort så mycket du vill, sedan syr du fast linningen igen. Smart vad?
Tänk bara på att tråckla ihop vecken upptill (för hand eller på maskin) , så de ligger riktigt platt och bra, innan du syr fast linningen igen. Då blir det snyggt.
Skulle du tycka att det är jättesvårt att sprätta/sy fast linningen, så har jag ett förslag till "genväg": sy istället för linningen på ett kraftigt band (dekorativt eller i samma färg) direkt ovanpå kjolvecken, så kjoltygets överkant slutar en halv centimeter neanför överkanten. Då får du en "designkjol" istället!

Det kanske till och med kan fortsätta som långa knytband som hänger ner på kjolen? Det beror på vad du tycker är snyggt. Om kjolen är mönstrad kan du ha enfärgade band.
Lycka till , och berätta gärna hur det går!