Lock stitch är vanlig maskinsöm, t ex raksöm och sicksack (och alla andra sömmar) som sys av både vanliga hushållssymasliner och många industrimaskiner.
Namnet kommer av att stygnbildningen fungerar på så sätt att över- och undertråden låses runt varann i varje stygn.
De allra första symaskinerna som uppfanns hade helt andra stygn: de sydde en slags kedjestygn med bara EN tråd. Då är stygnen inte låsta lika bra, drar man i rätt ände av tråden repas sömmen lätt upp.
Det finns också industrimaskiner med andra stygn, t ex de som syr entrådigt från sidan för att likna handfållning.
Svaret på din fråga är alltså att det är samma stygn. Däremot bör man alltid kolla noga vad det är för slags maskin, när man ska köpa en industrimaskin. Stygnen kan vara lika, men maskinerna kan passa för väldigt olika saker. Det kan vara annat som skiljer, t ex matningen osv.
|