Hej!
Jag fick själv barn förra november, så det är väl ungefär likvärdigt. Det jag använde mest var en liten babyfilt, min var stickad, men en mysig av fleece eller annat material skulle völ vara härligt. Filtar kan man inte få för många! Jag såg också någonstans en filt som var gjord för bilstolen, det skulle ju vara perfekt.
Något annat som vi använde väldigt mycket var en åkpåse. Återigen var våran stickad, men det måste väl gå att sy en också? En varm åkpåse som det bara är att stoppa ner barnet i mitt i kalla vintern är jättepraktiskt.
När barnet blir lite äldre är det skallror av alla de slag som gäller, hitta någon kul figur, sy dubbelt och lägga i några bjällror. Eller gör en filt med smö snören som hänger ut, jättekul när barnet närmar sig halvåret!
Hjälp, det blev ju en hel uppsats, men jag har själv gjort massvis med kul saker till min dotter och det är ju så kul!
Lycka till
|