Citat:
FannyN skrev:
Det finns studier på det. Av de barn som tror att de utan värdering får välja fritt finns det inget signifikant uttryck för att flickor skulle föredra tex rosa framför blått.Små barn tycker även om glitter.
Faktum är att rött lila och rosa är färger som är populaära hos barn oavsett kön troligen för att de är varmare och upplevs intensiva och starka.
Det finns en svensk studie bland många andra som även visar hur olika det är med atityder från omvärlden beroende på färgen på barnets kläder!? Vilket i min värld känns riktigt läskigt.
Det känns även helt normalt för mig att ha blå kläder och maken har rosa skjortor och lila lamullströjor.
//
BUP tanten
|
Bra skrivet!
Ibland blir sonen tagen för flicka av en så enkel sak som att han har sin rosa favoritmössa med hjärtan. Då tänker jag "jaha, så bra, då får han "flickbemötande" en stund och det är bara bra!".