Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-23, 22:28   #3
Gumpan58 Gumpan58 är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: apr 2007
Inlägg: 2 531
På den övre ratten ställer du in sick-sackbredden.

Spaken som sitter i denna ratt på undersidan reglerar du
nålpositionen. Nålen skall vara på mitten när du syr sicksack.

Spaken som sitter där inunder ställer du in stygnlängd samt fram och back.

Knappen snett till vänster inunder där reglerar du om du skall stoppa kläder o inte vill ha matningsfötterna framme, vrider du knappen till höger så slår du på matningen o det är den som du också vanligtvis använder.

Knappen nere till höger tror jag har att göra med knapphålen.
Spakarna på högerkant på maskinen ser jag inte hur de ser ut för att svara på det måste jag få en närbild.

Uppe på maskinen till höger så har du två spakar. Den högra är märkt med sicksacksöm och det andra hållet står det 1-20.
På sick-sack ska den stå när du när du syr raksöm, sicksack och knapphål.

När du skall sy mönstersömmarna till vänster för du denna spak till markering 1-20. Ställ in på vilken söm du vill sy på vänster sida. Börja schablonmässigt ställa in på en stynglängd om 0,5-1 mm och bredd om 4 mm. Justera därefter tills du är nöjd.

Vet inte vilka pressarfötter som är med så till vilka sömmar du ska använda vilken fot ser jag inte.

På bilden som Sotis la in finns bra bilder på alla ställen som du skall smörja maskinen på, max 1 droppe på varje röd markering.

Som sagt var jag behöver fler bilder på vad som följer med din maskin och en bild så att jag ser hela spolningsdelen, den bl a är annorlunda jmfr med min 830.

Hör av dig! Så ska vi fixa instruktioner till din maskin
Gumpan58 är inte uppkopplad   Svara med citat