Visa ett inlägg
Gammal 2010-05-01, 15:19   #18
MonicaBoberg MonicaBoberg är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2004
Inlägg: 362
Du kan växla mellan språken hur mycket du vill. Man behöver inte installera om eller ens starta om programmet. Helt suveränt.

I stort sett så är hela programsviten på svenska. Det är vissa delar som är hårdkodade i programmet som är på engelska för alla. Man kan även se vissa Ja och Nej-rutor som är på engelska men jag har översatt allt som går.

Nya saker kan vara på engelska då jag inte fått något att översätta men det brukar då komma till nästa uppdatering.

Det som inte är översatt är alla tutorials och hela hjälpdelen. Det har jag inte frågat om och inte heller fått filer att översätta. Jag har faktiskt inte kollat om dessa delar är översatta till de andra språken eller om det är engelska helt igenom. Visst skulle det vara bra med svenska även här. Det är dock ett enormt projekt så det kommer ta tid. Skall i alla fall kolla upp detta.

Väljer man svenska vid installationen så får man konstiga å-n. Det är nog så att programmet som gör installationen inte förstår detta. Jag har kontrollerat hur många gånger som helst och jag har skrivit rätt så det är något man får leva med och det är inget fel.

Monica
MonicaBoberg är inte uppkopplad   Svara med citat