Citat:
koocachoo skrev:
Ja...jag funderar oxå på det där...man har ju på barnen ytterkläder i bilstolen, då ska man väl kunna ha en filt under (som jag precis beskrev)...materialen är ju detsamma (fleecefilt - fleeceoverall)
|
Det är riktigt att barnens kläder inte är flamskyddade (men tänk på att man inte skall ha på barnen ytterkläder i bilstolen eftersom bältet då inte går att spänna ordentligt). Jag tror att faran med att sy egna överdrag eller liknande till bilbarnstolen är att de ju liksom går över kanten och lite på baksidan av stolen. En brand som då är på baksidan av stolen sprider sig fort till framsidan av stolen om inte klädseln är av ett flamskyddat material.
Skall man satsa på något är det ju någon form av filt/överdrag utanpå allt som man kan lägga över barnet när man bär det i babyskyddet från huset ut till bilen :-)