Ja, det där scenariot gnager lite i mig... Igår kväll, efter att Gumpan kommit med så många goa tips, gjorde jag ett extra ryck och lyckades då få nålarna att gå ner på rätt ställe utan att ta i. Jag tror att hemligheten var att jag tryckte till på "hållaren" som alla nålar sitter i och det känns ju lite märkligt - då får man ju känslan av att den rubbats lite ur sitt läge. Å andra sidan fungerade ju hela tiden den högra nålen... Så nu sitter jag här med två funderingar:
Hur mycket ska en maskin klara av? Jag menar, alla kör väl av nålar då och då, ska det skada maskinen? Jag är ingen "råkörare" när jag syr, utan tar det ganska vackert.
Finns det några skruvar man ska eller kan dra åt emellanåt? Kan jag själv dra åt någon skruv som påverkar nålhållaren?
Vad tycker ni, kloka människor - är det här sån't som händer eller verkar det vara läge att låta någon titta över maskinen (ska tillägga att den är helt ny)? Just nu verkar det ju som att det fungerar, men jag har inte testat att sy ännu.
|