Visa ett inlägg
Gammal 2010-02-25, 08:39   #11
Hans-Olow Hans-Olow är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 3
Wink Svar på trådar för brodyr.

ROYAL finns i 2st kvalitet:
1) 100% Viscose RAYON tråd som är den gamla typen som alla brodyr trådar med cellulosa fibrer i kärnan. Detta är en färskvara och lagras därför alltid om möjligt svalt och gärna mörkt. (Gäller alla brodyrtrådar oavsett märke!) Lagra aldrig tråd över en värme källa, eller i ett fönster = här tappar man snabbt hållbarhet på tråd! Tvätt 40 grader rekommenderas! Tråd skall inte "blöda" färg, jag har bara på många, många år i branchen stött på detta fenomen 1 gång tidigare, då med clorin i tvätt. Finns som 1000m & 5000m / rulle.

2)100% Polyester är en starkare tråd, denna klarar 60 grader. Används av dom som broderar på arbets kläder och liknande material. Finns bara som 5000m / per rulle.

3)Frakten sker från Finland som har Central lager för Svcandinavien på Royal trådar, finns i 400st färger.
Frakten är ett DPD Tjänst avtal i postverkets avtal upp till 30Kg i försändelse. Pris i avtal = 302:- / Här bjuder Finland´s lager på 2:-

På SWF Sverige AB / eller Symaskinservice i Gällstad AB finns en liten, mycket liten lagerhållning. Tråden är ingen affärs idé, bara en service.
Hans-Olow
Hans-Olow är inte uppkopplad   Svara med citat