Trilskande symaskin
Först vill jag önska alla en riktigt God Jul och ett Gott Nytt År!
Jag hoppas också på att få det och särskilt det senare men det är i det här sammanhanget upp till er och vilka goda råd och anvisningar jag får.
Det är så här: Jag har ur mina gömmor tagit fram en sisådär 30 år gammal elektrisk symaskin av fabrikat Husqvarna. Det har på sin tid sytts flitigt på den men sedan den ersatts med modernare maskiner undan för undan har den blivit stående.
Nostalgisk som man är fick jag plötsligt idén att återuppliva bekanskapen och satte mig framför den men se, den var inte alls med på noterna. Motorn fungerar som den skall men den orkar inte dra runt den ingående axeln.Med stor handkraft orkar jag dra runt hjulet några varv. Märkligt eftersom den stått skyddad i sin koffert hela tiden och i vanlig rumstemperatur.
Vad kan det vara som hänt eller snarare hur skall jag göra för att få maskinen att fungera. Hittills har jag tagit isär så mycket att jag kunnat spreja med 5-56in i maskineriet men maskinen låter sig inte påverkas. Kan det var så illa att den självpensionerat sig och är redo för containern eller finns det något hopp?
Snälla experter på tröga maskiner, hjälp mig att få igång klenoden!
Maskinreparationsamatör
|