Jag hade en Rose med kortläsare tidigare och har för något år sen köpt en begagnad Designer 1 med diskett. Det är helt vanliga datordisketter (inget special), men man behöver ett program för att lägga ut broderierna på disketten, precis som till kortet i kortläsaren. Costumizer är tillräckligt. Det hade jag innan jag köpte 3D embroidery.
Visst kan man lägga in flera broderier både på kort och diskett. Men för det krävs nog kort- respektive disketthanteringsprogrammet (som finns i costumizer och i 3D embroidery).
Vi sparade diskettstationen från gamla datorn och flyttade över till nyköpt när vi bytte senast. Diskettläsare är nog, som sagt, svårt att få tag på i nya datorer.
Jag har läst att det finns en omvandlingssats från diskett till USB för designer 1, men om jag minns rätt har jag också läst om problem med detta (här på sysidan). Inget jag har tänkt göra så länge jag har en fungerande diskettläsare.
|