Visa ett inlägg
Gammal 2009-11-10, 11:12   #20
EmmaThePemma EmmaThePemma är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: jan 2005
Inlägg: 206
Hej,

jag kan inte bedöma kvalitetsskillnaden på maskinerna du angivit, men däremot kan jag svara för betalningen för köp från England:

Jag betalade helt enkelt med kreditkort över nätet. Har gått jättebra, maskinen kom på fredagen, jag beställde på söndagen, dvs det tog 5 arbetsdagar (och då kom den på fredagen för röd dag allehelgonahelgen, vilket jag inte trodde skulle hända i Sverige ).

Jag har en pfaff ur 4800-serien, 4874, och jag tycker att den har bra kvalitet (det är ju trots allt en tysk maskin). Hur 4842 står sig mot Brothers eller Babylock vågar jag inte uttala mig om.

Ja, och angående serviceärenden (eller garanti antar jag) så har i allafall pfaff en världsgaranti på två år, och så ingår det en garanti på 5 eller 10 år mot butiken (eller om det är England). Eftersom det inte varit några problem med min maskin ännu, har jag inte behövt undersöka saken närmre.

/Emma
EmmaThePemma är inte uppkopplad   Svara med citat