Nu är underverket hemma, en pfaff 4874 och bandkantaren är påväg!
Vilken maskin! Utrymmet till höger om nålen känns gigantiskt (jag har arbetat med en Bernina 700 tidigare). När jag kollade på evolven var jag tveksam just till den delen, utrymmet t.h. om nålen är pyttepytte (förutom avsaknaden av top coversömmen då). På denna är den som halva utrymmet på en vanlig maskin.
Jag har provat lite olika sömmar, igår fick jag äntligen till top coversömmen på ett testtyg, och det kändes som en seger! Jag tror jag har haft för dålig kvalitet på trådarna bl.a. + att det är lite trixigt med en ny maskin. Jag köpte någon tråd på tygvaruhuset i sickla. Först tänkte jag inte handla det där, för trådarna var jättedyra, men sedan såg jag att det var 30% i konkursutförsäljning, så jag köpte i alla fall. Men tråden är ojämt spunnen och "flagar" lite.
Den vanliga overlocksömmen har jag också sytt med, och stygnen blev jättefina. Den enda inställningen jag ändrade på var att jag ökade diffen lite eftersom jag sydde trikå.
Åh, vad kul det är just nu! Jag har beställt tyger så plånboken ryker!
|