Nu har jag sytt tre knapphål (eller 5)
Jag letade runt på nätet på Buttonhole Machine Embroidery och fick massor av tips.
Jag broderade mina knapphål i går kväll. Jag använde min melerade brodertråd, för att det skulle passa bäst med resten av locket. Jag använde 4 lager vattenlösligt.
På det första knapphålet blev undertråden ful och det märkte jag inte förräns hela knapphålet var broderat. (Man skulle ha en liten kamera eller spegel vid undertråden för att övervaka den......;-) ) Så det var bara att sprätta upp och det tog 1 1/2 timme att få bort stygnen. På nästa hål så hamnade det inte rakt med det andra trots att jag hade mätt och fixat (grrr). Så det fick sprättas också. Tygetblev inte så snyggt, men jag klarade det utan att det gick sönder.
Kom på att jag ändå inte kan vända locket eftersom jag har ett magnetlås. Men nu har jag snygga kanpphål på undersidan också. Nu hänger locket på tork hemma i väntan på att jag ska sy de sista handstygnen och sätta på magnetlåset.
|