Visa ett inlägg
Gammal 2009-05-02, 21:47   #2
JohannaSoreke JohannaSoreke är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: aug 2004
Inlägg: 714
Nu vet jag inte hur din maskin fungerar eller ser ut, men har du stående spolhus kan du behöva rengöra, smörja och framförallt skruva åt det lilla blecket (tungan) på kapseln som spänner tråden.

Håller du i tråden som du satt i spolkapseln som ett lod och knycker till som en jojjo ska tråden bli ca 15 cm längre, då är det rätt trådspänning! Så om du syr med grövre tråd lossar du på skruven o kör jojjotricket för bästa tryck!

I jeans kan man behöva en grövre nål eftersom tråden behöver ett större hål att stanna kvar i när nålen går upp igen, dvs tråden följer med upp igen om nålen gör för litet hål!

Jag brukar många gånger fuska när jag lägger upp jeans: Grov undertråd (med rätt spänning) och vanlig tråd upptill, så slipper jag byta nål hela tiden! Det håller ändå och byxan ser ut som den ska!
JohannaSoreke är inte uppkopplad   Svara med citat