Visa ett inlägg
Gammal 2009-03-31, 09:03   #20
foreverlou foreverlou är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: mar 2009
Inlägg: 19
Citat:
ichigo skrev: Visa inlägg
Om du inte redan beställt så säger jag alltid till personer som har tajt budget att gå till en symaskinsbutik som också reparerar och titta på deras begagnat.

Jag har en pfaff 332 som kostad mig 1500 kr och den är den tåligaste symaskinen jag sytt på någonsin och klår lätt dagens nya toppmaskiner. Den kostade ca tre månadslöner som ny under 50-talet.

Man kan komma billigare undan om man köper från privatperosner eller loppisar, men då chansar man verkligen vilt, och jag har tyvärr bara haft dåliga erfarenheter med det.

Från en butik får man garanti, jag har haft t.ex. 1 års garanti på min och man får en nyservad maskin.

Tänk efter själv, att köpa gårdagens toppmaskin för billig peng eller dagens värsta budgetmaskin?
Tyvärr har jag ju redan beställt, dessutom så vet jag inte om det finns någon sån butik här. Och vet inte mycket om vad jag ska titta efter heller. Får helt enkelt hoppas att detta blir bra.
foreverlou är inte uppkopplad   Svara med citat