tack för alla tips!
det är sant att olika bh-tillverkare har olika modeller och kanske bättre handla online.
länken du Jimipe bidrog med är ju helt fantastisk! jag känner mig genast mkt klokare och ska försöka testa sy när jag kan lite mer.
det med byglar är intressant, det stämmer att det är en faktor att tänka på. som man kunde se i länken om bh-konstruktion skiljer de ju sig avsevärt..och det är just omkretsen på bygeln jag behover justera, kuporna är oftast för stora på toppdelen av byst om de passar på nederdelen.
en annan knäpp grej är att jag jämförde ett par av mina bh:ar.
alltså, jag har ju ingen exakt bh-storlek, Jimipe, eftersom de kan gå i allt från 70D-E till 75-CDE helt beroende på _var_. inget funkar överallt..:/
en knäpp grej jag märkte när jag tog och jämförde ett par bh.ar jag har i olika storlek är att kuporna skilde sig helt ologiskt! mellan olika märken såklart.
t ex var min 75C- pushup bh från HM _större_ i både kupa och framförallt bygel än en bygelbehå 75D från "closeness" (åhlens tror jag). inte konstigt att jag inte kommer i den bh:n! den känns mer som 70B.
jag vet inte, de kanske inte ökar bygeln mellan c och d vilket isf gör det helt meningslost för mig att ha d, eftersom det är bygeln, omfånget snarare än volymen som behover ökas.
gah!
|