Visa ett inlägg
Gammal 2009-02-08, 08:35   #17
queenie queenie är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: feb 2009
Inlägg: 1
Talking

Hej på er "myror"!

Jag har haft restlesslegs i drygt 20 år och jag måste säga att det inte har varit lätt! Det kryper i ben och armar så man håller på att bli fullkomligt tokig! Ja, ni vet vad jag pratar om.
Till min stora förvåning så har de faktiskt hittat mediciner som hjälper mig i alla fall, då jag har provat alla sorter. Så jag kom i kontakt med en läkare, som dagen innan jag träffade honom, hade varit på föreläsning om just restless legs! Ibland har man tur, så jag fick tid till honom redan samma dag jag ringde!
Det är Parkinson mediciner jag tar och de funkar kanon på mig,även om jag måste ta full styrka, men det är det värt.
Så, efter 20 års helvete (ursäkta uttrycket), så är jag i stort sätt krypfri! Så det finns läkemedel som hjälper och man känner sig som en ny människa, jag kan till och med gå på bio utan att behöva resa på mig, det ni!

Ha det bra allihopa och kämpa på!
Malin
queenie är inte uppkopplad   Svara med citat