Visa ett inlägg
Gammal 2009-01-18, 14:10   #2
Dew Dew är inte uppkopplad
 
Medlem sedan: dec 2006
Inlägg: 71
Materialvalet beror lite på vilken typ av klänning du tänkt göra. Aftonklänningar var ofta gjorda i sidentaft eller -duchesse, medans promenadklänningar kunde vara gjorda av fint ylle på vinterhalvåret och varierande bomullskvalitet eller siden på sommarhalvåret.

Duchessen ger ett tungt, böljande fall medans taften ger en luftig, styvare känsla. Taften är utmärkt att använda i klänningar med volanger, typ tant Gredelin.

Om du ska beställa taft el annat silke så rekommenderar jag http://www.decorativesilk.com/Scripts/default.asp Däremot så ska du vara beredd på att betala tull. Ibland klarar man utan, men fastnar paketet i tullen så blir det nästan dubbelt så dyrt. Men det kan ändå vara värt det. Jag beställde taft därifrån till min 1700-tals klänning och fick även betala tull, men priset blev ändå bara 150 kr/m och så billigt har jag aldrig sett äkta siden i sverige.

Lycka till!

Edit: En sak att tänka på är att man beställer tyget i yards därifrån!
Dew är inte uppkopplad   Svara med citat