Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Fritt Forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Är det inte ganska mycket till salu?? (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=9688)

avslutad141023 2007-06-15 19:56

Är det inte ganska mycket till salu??
 
är det bara jag som retar mej på att det är mycket till salu på mångas sidor.

jag syr på beställning, kolla mina tradera auktioner mm

det känns lite som om man har sysidan mera som gratis reklam än något annat ibland.

lite jobbigt ibland med alls om ska säljas

iiih vad jag gnäller men när min maskin inte funkar blir jag lite kinkig tydligen
Troll

Skumnorpan 2007-06-15 21:55

hej
 
Tur att dom har en egen säljar sida då kan du välja om du vill titta eller inte :)

linasjoblom 2007-06-15 21:56

Jag håller med dig!

Väldigt mycket smygreklam.
Många ser nog sysidan som en chans att få kunder.

Jag ser det dock mest som en väldigt bra sida där vi kan byta tankar och ideér med varandra! Inspiration helt enkelt =)

virkvarns 2007-06-16 09:59

Reklam
 
Jag vet inte vilka sidor ni är på, men jag har väl sett en handfull "din sida" med önskemål om försäljning.
Med tanke på hur många vi är på Sysidan tycker inte jag det är störande.
Men istället för smygreklam gör ett ställe där alla som vill kan sälja.
Det är inget roligt om man ska bli rädd för att visa bilder på grejer man gör, ifall det skulle misstolkas.

annemarlen 2007-06-16 10:03

Tycker man att det är/känns fel så rapportera det till Sysidans moderatorer. Då kan dom avgöra och reklamen är på "fel" ställe.
Om jag förstår det hela rätt så är det väl ok att annonsera under annonser, inte under "din sida"

avslutad081031 2007-06-16 10:30

Jag tycker inte det gör mig något - men det kanske beror på att jag själv inte skulle vilja sy mot betalning (jag vet att det är ett effektivt sätt att döda en hobby).

Om det nu är någon som t ex syr på beställning så är det väl okej om de skriver det på "min sida"? Trådar av typen "kommentera min försälningssida" är väl isåfall en värre form av smygannonser?

Trulsan 2007-06-16 10:30

Man kan ju lägga ut en länk till sin hemsida. Och om man har försäljning på den så vad spelar de för roll. Man behöver ju inte säga det i sin presentation och på så viss har man ju inte gjort någon reklam. Trulsan

avslutad141023 2007-06-17 17:07

Reklam
 
känner väl mest att det är så mycket kundjakt ibland, man ska heta som sin salusida, det är massproduktion av kom o köp. bilder i forumen med reklam för sina sidor..

det känns ibland som lite internetreklam site

visst kan jag klicka bort eller dissa vissa inlägg. men ibland undrar jag varför man anänder ett sådant här forum för att göra reklam för sig..

räcker det inte med annons sidan?? där är ju ypperkligt att göra reklam för vad man säljer, men kan inte forum mm vara fritt från reklam för alla säljare??

är jag på jakt efter att handla så kollar jag direkt i annonser.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 19:22.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.