Underbar textilbutik i Köpenhamn sökes.
Söker namnet och adress till en butik som ligger i Köpenhamn. den är inte så stor men har fjäderstål,planchetter å massa konstiga å knasiga sytillbehör. har ett svagt minne av att den ligger på en gata som hetr vingårdstreade eller dyl... min danska är inte på topp så jag lyckas inte googla på den.
|
Verkar bara vara en nätbutik - men adressen stämmer någorlunda. Kanske värt att ta kontakt!
http://www.lynlaase.dk/shop/ |
Åhhh.. tack!! Den är det.. Kollar man på tillbaka till Handler så ser man att de har fysisk butik med öppetider... =)
|
Citat:
Annette |
Har rest en del i tjänsten i Danmark men aldrig stött på det problemet. Tur för mig, eftersom jag sällan har större summor i kontanter på mig:)
|
Stoff2000 är ett måste när man är i köpenhamn, tänk på att det finns två affärer så ta en titt i båda.Lycka till.
|
leta i närheten av norregade!
vet inte vad gatan heter just nu men det finns flera affärer just där, den ligger rakt emot slottet,där vakten står!
den finaste affären är just hovleverantör till kungen och drottningen! hoppas du hittar!!! lycka till!:rolleyes: |
Citat:
Det där med Dankort tycker jag har bättrat sig de senaste åren. Det är nog 2-3 år sedan jag stötte på en butik eller restaurang där man inte kunde betala med Visa-kort. |
de är bra på att ta ut höga kortavgifter (ot)
jag blev jättearg när vi semestrade i Danmark förra året.
|
Jag har också varit med om att de bara tar "Dankort" på "Maccan" i Danmark. Vi blev uppmanade att gå tvärs över gatan till en bensinmack och växla till oss danska pengar. Gissa om vi åt korv med tillbehör på macken istället.
Tack för tipsen om tygaffärerna. Jag måst ha missat många roliga affärer när jag besökt Köpenhamn. |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 13:59. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.