Kistan luktar kattpiss
Jag har köpt en gammal kista på auktion. Tyvärr luktar den kattpiss. Någon som har tips på hur jag ska kunna få bort lukten? Jag har funderat på att tvätta den med Javex och såpa invändigt och ev ställa en skål med ättika i.
Alla tips mottages tacksamt. |
Ättika?
Ja ättika är bra + att du ska lägga i en växt som heter malört.Den kommer snart i dikesrenarna.
Om du inte vet vad det är så sök på malört så hittar du den säkert. Så gjorde alltid min mamma när jag var barn om katterna kissat någonstans. Tyskland |
Jaa, det är frågan om du kan få bort den lukten..
|
kokande
citronvatten
är en kur vi använder hemma, med tanke på att det inte e ovanligt att få in vilda djur som skvätter... ättika funkar bäst varm oxå |
malört heter Artemisia absinthium på latin..
|
På Gubbdagiset finns att köpa en spayflaska som heter Yoco-Air, kanske är stavningen inte helt korrekt...
Det fungerar jättebra på det allra mesta. |
Vad bra att detta med kattpiss kom upp här! Min kisse har plötsligt börjat kissa inomhus ibland och jag är förtvivlad. Hon har bl.a. kissat på våra mattor i vardagsrummet och då även förstört parkettgolvet under. Nu luktar det i mitt arbetsrum också, men har ännu inte lyckats spåra var exakt.Har prövat med ett spray som heter Get off och som ska ta bort odören. Det är dyrt! Så det där med ättika verkar vara värt att pröva. Nu är jag nyfiken på att få veta vilken styrka ättikan ska ha:6%, 12 % eller 24 %?
|
Av erfarenhet kan jag säja att om ens katt har kommit på en sån dum ide´som att börja pinka inne, och har ett särskillt ställe att pinka på så kan man hälla upp ättika i tex en glöggmugg och ställa just på det stället.
Det uppskattas inte av katten.Hur stark ättika man ska ha ja - ju starkare dessto mer luktar det och då vill de inte dit. Och samtidigt bör man fundera på om man bytt kattsandssort för det kan vara så att de inte gillar den, el om det skett andra förändringar. |
Tack Lotta! Jag ska genast ställa ut ättika i rummet. Jag har inte bytt kattsand och inte heller vad jag vet har det varit några större förändringar här hemma, så jag började nästan tro att hon fått någon infektion eller så. Jag testar ättikan först...
|
Higgins, jag tycker att du skall kolla hos veterinären...det gjorde jag och problemet försvann i och med första antibiotikatabletten.
Sen började hon igen...den här gången var det inte nån infektion, men det skadar inte att kolla. (Som tur är kan jag kontrollera det hela genom att slänga en bit tyg på hallgolvet, då går hon dit och pinkar och ingen annan skada är skedd.) |
Filippa! Jag har nog lekt lite med tanken att det kan vara en infektion. Kissen är 12 år nu och man vet ju aldrig vad gamla katter hittar på. Hon har aldrig gjort så förr.
|
Våran 14åriga perser pinkar i tvättkorgen ibland, det är hennes sätt att berätta att hon har urinvägsinfektion (igen....). Veterinären har fixat specialfoder, men det verkar återkommer ändå varje vår. Så kan det vara med gamla kissar.
|
Återgår till tråden
Trät har nog för alltid sugit åt sig lukten tror jag. Det som kan tänkas neutralisera är klorin. Prova, men jag tror inte du kan få kistan luktfri igen.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:16. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.