Pfaff 91, inställningar?
Undrar om någon har erfarenheter av Pfaff 91. Har just köpt en begagnad och den skall vara nyservad. Nu har jag dock problem med undertråden :( Den trasslar och möter liksom inte övertråden halvvägs i tyget (svårt att förklara, hoppas ni fattar). Har läst någonstans om att man kan ställa in via spolen till undertråden samt via en ratt på maskinen, men funkar ej. Har testat allt! Någon som kan ge ett bra tips?? Eller finns möjligtvis en bra symaskinreparatör i Stockholm med omnejd? Tacksam för svar.
|
Är det trådspänningen du inte får till ?
Undertrådspänningen kan man justera med den lilla skruven på spolen men det brukar man inte behöva, hmmm. Har du trätt om och så? Bytt nål? Sycenter vid Odenplan reparerar symaskiner annars, eller du kan ju ringa o höra med dem vad det kan vara för fel. |
tack för svar! vet ej riktigt vad det är som inte stämmer. undertråden trasslar som sjutton och jag har försökt med den lilla skruven. har aldrig haft en pfaff tidigare men hört så bra saker om märket och blev därför extra besviken! men nål säger du, är det någon särskild nål som är bättre? (hobbysömmerska så inte jättekoll på nålar och så).
|
Är du helt säker på att du trätt övertråden exakt som den ska vara.
Oftast när man får trassel på baksidan så är det övertråden som är felträdd. Verkar ju konstigt om det skulle vara nåt fel på den eftersom den är nyservad, hoppas det löser sig. //Agneta |
har ingen instruktionsbok, men hittade en sida på nätet där det fanns info. det som dock är otydligt på den sidan är övertrådens väg genom en ratt. kan kanske bero på den! tack, sofi
|
Har du testat att byta nål till en helt ny och oanvänd? Det räcker med att nålen är lite böjd eller sliten (syns ofta inte med blotta ögat) för att den inte ska nå ner och fånga upp undertråden på rätt sätt.
Ny nål är lite av ett universalmedel mot trassel ;) |
bytte nål men ska prova köpa en lite grövre och se vad som händer! tack för tips!
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:17. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.