Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Tyger och tillbehör (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=14)
-   -   Ottobretygerna (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=893)

Mifflan 2005-01-19 16:40

Ottobretygerna
 
Hej!

Jag blir alldeles lyckig varje gång den nya Ottobretidningen kommer. Modellerna är så fina och tygerna är så vackra.

Är det någon som vet var man kan få tag på Hilkotygerna i Sverige?
Antingen via postorder eller någonstans i Stockholmsregionen.

Hälsningar Mifflan

Alvan 2005-01-20 15:46

Jag har letat som en tok i Stockholm och inte hittat. I Södertälje däremot finns en trevlig liten butik Ottilia. Adress och telefonnummer finns på sista sidan i nyaste tidningen. Det går ganska smidigt att åka dit kommunalt, mig tog det knappt 2 timmar och då bor jag norr om Stockholm. Hon skickar även per post.

Om du är interesserad av att köpa från tyskland finns en bra sida http://www.michas-stoffecke.de/ som säljer. Hon som äger den sidan kan norska så det går bra att skriva på svenska.

Mifflan 2005-01-20 16:51

Tack!
 
Hej!
Jag är så glad att jag har upptäckt sysidan. Tänk att kunna få så snabba svar.

Jag reser till Södertälje imorgon och "kollar läget"

Tack igen!
Mifflan

sandgatan 2005-01-20 17:37

ottobre
 
i nyaste tidningen fanns det små lappar ottobjörnen kallades de viss.I källan hänvisade de till sin sida men jag hittar inget om dem där, någon som hittat?

Annika

Alvan 2005-01-20 20:39

Hittade inga björnmärken. Det verkar inte som om de uppdaterat sin sida på ett tag.

Alvan 2005-01-21 15:49

Hej Mifflan

Har du hunnit till Södertälje i dag? Hur gick det i så fall?

Vitsippan 2005-01-23 08:47

nyfiken!
 
Jag blir nyfiken på Ottobretidningen. Vad är det för tidning och hur får man tag på den om man vill / Tack på förhand Lotta

Alvan 2005-01-23 09:17

Ottobre är en mönstertidning med mönster framförallt till barn men även med lite mönster till damer. Det är en väldigt trevlig tidning om man syr mycket barnkläder. Den finns att köpa i vissa välsorterade Pressbyråer och tidningsbutiker. Annars prenumererar man på den via deras hemsida http://www.ottobredesign.com

Marjaana 2005-01-23 11:51

Re: ottobre
 
Hei!

Menar du de små märken som man kan sy till kläder? Dom finns som prenumerantgåvor om man besteller Ottobre-tidningen. Annars kostar paketet 8.50 e + portokostnader.

https://www.ottobredesign.com/shop/se/index.html

https://www.ottobredesign.com/shop/s...201_se_iso.jpg




Citat:

sandgatan skrev:
i nyaste tidningen fanns det små lappar ottobjörnen kallades de viss.I källan hänvisade de till sin sida men jag hittar inget om dem där, någon som hittat?

Annika


sandgatan 2005-01-23 12:57

oh, tack
 
de hade jag missat.

Annika

Mifflan 2005-01-23 22:36

Södertälje nästa vecka...
 
Tyvärr satt en förkyld dotter käppar i hjulen på mina Södertäljeplaner.

Jag siktar på att ta mig dit i veckan istället.

Vad jag förstod av den lilla annonsen som fanns i sista tidningen så kunde man även köpa "Ottobear märkena" i Södertälje.

Ha det gott!
Mifflan

Alvan 2005-01-24 08:29

jo jag såg nog de märkena där om jag inte missminner mig. Hon har flera fina märken där annars.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:47.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.