Hur sy på en snedslå?
1 bifogad(e) fil(er)
Hur syr man fast en snedslå? Den ser ut ungefär så här. Var lägger jag tyget jag vill kanta? Vart ska sömmen vara?
|
Vik ut ena sidan som är inpressad, lägg den kant i kant med det Du ska kanta, på avigan och sy fast. Vik sedan över mot rätan, med den invikta kanten invikt, och sy fast
|
Det är lite pilligt med metoden ovan men är man noggrann blir det väldigt bra.
Själv har jag införskaffat en pressarfot som styr snedslån rätt (funkar också på vanliga kantband) så att jag bara behöver sy en gång. Det får dock inte vara för skarpa kurvor, men i övrigt är det en käck liten pryl som jag rekomenderar. Min är en ställbar variant så den går att använda till alla olika bredder på snedslå. |
Usch så trög jag är. Jag fattade inte.
|
Vik upp snedslåns ena kant. Lägg den kanten kant-i-kant med det du skall sy - räta mot räta. Sy sedan en stickning i det lilla vecket som blir där du vikt upp kanten. Vik sedan över snedslån över kanten och sy en stickning genom alltihopa.
Nu skrev jag i princip samma som det står ovan - men ibland kan det släppa om man får andra ord. |
Stickning, det är vad jag kallar raksöm, va?
|
Japp - stickning är en raksöm. Jag tror jag har läst för mycket Ottobre mönster idag, det ordet används flitigt där. ;)
|
Okej, jag tror jag begriper. Ska prova.
Tack för hjälpen! |
1 bifogad(e) fil(er)
Först såhär:
|
1 bifogad(e) fil(er)
Och sen såhär. Då borde det bli rätt, va?
|
Japp! Utmärkt - nu finns det en jättebra beskrivning till nästa person som undrar. Det är faktiskt väldigt käckt! Bra jobbat!
|
Japp =O) Tack för hjälpen!
|
Om Du syr fast sneslåbandet från avigan först, (som jag skrev tidigare) så blir det endast 1 synlig söm, annars är risken stor att den du syr från avigan kommer att synas på rätsidan.
Dem första som sys på avigsidan kommer att "gömmas" när du viker över bandet mot rätan och syr. |
Okej. Jag ska prova lite, får nog bli imorgon.jag återkommer när/om det tokar sig.
Nu ska vi ut o skotta all snö. Vi har typ 80 m uppfart så..... |
1 bifogad(e) fil(er)
Jag hade PRECIS samma problem tidigare idag när jag skulle börja kanta min klänning :D Lyckligtvis hade jag en bok som beskrev det hela, men jag var riktigt nära att fråga här idag.
Så här gör jag, fast då får man visserligen inte lika brett kantband. Det röda är sömmen, och man syr riktigt nära kantbandet så att den sömmen inte syns. På undersidan är kantbandet lite utskjutande så man kan sy i det. Jag tycker personligen att det blir så rörigt om man ska sy direkt på kantbandet. :) Hoppas bilden kommer med! |
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 15:34. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.