Hur konventerar jag!
Hej! Jag har tagit hem gratis broderier. Men dom är i pes format. Jag har hört att jag kan konventera om dom till hus format. Men hur gör jag? har suttit här och prövat i flera timmar, men det går inte. Är det någon som vet?? Mvh Helena
|
Vad har du för dataprogram?
|
Hej
Jag har Customizing Pro.Embroidery 5. Jag har en Husqvarna. Jag håller på att försöka lära mig programmet :-).
|
Ok, har inte det programmet så jag kan nog inte hjälpa dig, om det nu inte är lika enkelt som i Embird där man bara väljer "spara som". Om det inte är så enkelt så får du säkert hjälp snart av någon annan.
Annars så ska det finnas gratis konverterare att ladda hem från nätet. Sökte på konver* i forumet och det finns en hel del gamla trådar t ex den här: http://www.sysidan.se/forum/showthre...ight=konver%2A |
Man kan sy dom ändå.du behöver inte göra något,det fixar till sig ändå
|
Om det som Ellinor säger stämmer är det nog så att broderiet automatiskt konverteras när du för över det till kortet. Har du provat att bara föra över det?
|
Hej
Gud vad klockan går fort när man krånglar :-). När jag trycker på hästen (broderiet jag tagit hem) Så står det fel filformat. Jag fattar inte alls hur jag ska göra. Har hätat hem ett konverterings program men jag kan inte ändå.Jag är nog hopplös. Får nog köpa förprogramerade kort :-(.
|
Nej, förprogrammerade kort ska du INTE köpa! Alldeles för lite valuta för pengarna!
Vad är det för program du hämtat hem? |
prova att sy ut det ,det kommer att funka,det ser skumt ut med färgerna,men dom bestämmer ju du själv.jag har en husqvarn designermaskin och 3d embrodery studio,det programet konventerar om dom flesta stygnfiler
|
Men hon måste ju få det till maskinen!! Hur gör hon det?
|
Min gissning hur du ska få igång det:
1.Starta ditt HQ-program. 2. I din "Arkiv" eller "File"-meny, prova att använda "Öppna", eller "Importera" elelr liknande. 3. Du bör då få en dialogruta där du kan löeta efter filer. Kanske kan du där välja vilka filtyper som ska visas. Förhoppningsvis finns PES med där. 4. Skicka till kortskrivaren. Jag har inte HQ själv, därför är det bara gissningar. Eventuellt är ditt program för gammalt för att klara de senaste PES-versionerna. Då öppnar du Wilcom Truesizer eller Pulse AMbassador elelr vad du nu laddat hem och gör i princip samma procdur, men väljer "Save as" och format HUS i steg 4. |
man måste ha en kortläsare och ett d-card,som man sedan sätter i maskinen
|
Ja, så långt är vi nog med! (Fast D-card ska hon troligen inte ha till sin maskin.) Men för att kunna få över broderiet till kortet måste det ju först öppnas!
|
Jippi :) Det funkar. Tack för alla svaren. Gud vad glad jag är!!! Tack! Tack!
|
Jaaaaa!!! Bra!!! Då har en härlig värld öppnats för dig!!
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 14:00. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.