Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Designer 1 (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=7432)

tilda_l 2007-01-07 16:12

Designer 1
 
Jag ska köpa en designer 1, så det skulle vara kul att hitta människor som oxå har den.. så vi kan byta tips, ideér, problemlösningar m.m

clivia 2007-01-07 20:38

designer 1 usb
 
Jag har nyss köpt en ny designer 1 usb. Då använder man ett usb-minne istället för en diskett. Jag har även en Singer futura men ville ha tillgång till större bågar och så måste futuran vara kopplad till en dator. Nu känner jag att futuran var som en gammal vän jag lärt känna utan och innan så jag har lite svårt att ännu bli riktigt kär i designer 1. Men den kärleken växer eftersom;)
Jag ska gå kurs med maskinen så det ska bli kul. Hittills har jag bl.a. gjort swedish santas i mega-bågen. Ett tvådagars-projekt som blev jättefina gardiner till hallfönstret.

solingnes 2007-01-08 17:24

Jag har nyss bytt från D1 med diskett till D1 USB, vilken skillnad! Så mycket enklare att flytta broderier till och från USB sticken mot för att handha alla disketter.Har väl inte pillat alltför mycket med programmet ännu men det har ju redan gett mersmak. Mvh solingnes

avsl09091600 2007-01-08 17:35

Köpte i oktober min älskade designer 1:a och jädrans vad mycket roligt jag har haft redan med den. Ett litet mörkersmoln i det hela är tyvärr att jag fått skicka upp mitt USB-minne till Husqvarna för jag har haft problem med glapp när jag sätter det i maskinen. Nu har jag väntat i 5 dagar på ett nytt och det känns som en evighet.
I december fick jag en himla massa beställningar från arbetskamrater m.m. på handdukar med namn och motiv som dom skulle ge bort i julklapp och himmel vad jag fick sy - dygnens timmar räckte inte till men roligt var det.

solingnes 2007-01-08 17:42

En fråga till "Pyttelottan" Kan det vara glapp i USB sticken när maskinen ideligen svarar att den inte hittar disken, för att sen hitta den omedelbart när man startar om maskinen med sticken i uttaget?
/ solingnes

avsl09091600 2007-01-08 17:51

Ja något sådant måste det vara och jag blev så trött på att få felmedelandet att jag inte satt i någon diskett. Det är lite sorgligt att dom inte uppgraderar sina felmedelande till USB. Hur som helst så blev jag så irriterad till slut så
jag kontaktade min symaskinsaffär och då fick jag besked om att jag skulle skicka upp mitt USB-minne och få ett nytt. Om inte det hjälpte så fick jag skicka upp hela maskinen och det är man egentligen inte så sugen på. Kan undra om detta är en barnsjukdom hos Designer 1 USB? Om någon mer har haft problem kan ni väl skriva en rad.

Anna-Karin 2007-01-08 17:56

Åh! Jag har också börjat titta på en Designer I. Just nu har jag en Janome 300E men jag tycker den är så känslig. Har fått för mig att Designern är mer stabil. Är det så...? Det är ju en hel skillnad i pris på dessa maskiner så något bättre måste den ju vara...

solingnes 2007-01-08 17:57

Tack för det Pyttelottan. Jag trodde hela tiden att det var jag som var för snabb att gå till menyn när jag satt i sticken. Skall testa lite mer och om det inte ger sig så får jag väl kontakta min butik.
/ solingnes

tilda_l 2007-01-08 19:19

jag har köpt en begagnad D1 utan USB alltså... men kan man ändå använda broderier från internet?? För jag har massor av broderier som jag har laddat ner.. som jag gärna skulle vilja sy på nya maskinen!!

Andy 2007-01-08 20:18

Citat:

Pyttelottan skrev:
Ja något sådant måste det vara och jag blev så trött på att få felmedelandet att jag inte satt i någon diskett. Det är lite sorgligt att dom inte uppgraderar sina felmedelande till USB. Hur som helst så blev jag så irriterad till slut så
jag kontaktade min symaskinsaffär och då fick jag besked om att jag skulle skicka upp mitt USB-minne och få ett nytt. Om inte det hjälpte så fick jag skicka upp hela maskinen och det är man egentligen inte så sugen på. Kan undra om detta är en barnsjukdom hos Designer 1 USB? Om någon mer har haft problem kan ni väl skriva en rad.

Hade också problem med detta i början. Men fick rådet att starta maskinen med USB-minnet i samt vänta en liten stund med att ta mig vidare bland menyerna. Typ 20-30 sekunder. För min del hjälpte det. Har nu inga problem.

Visst är det lite slött att inte uppgradera felmeddelandet. Vi får hoppas det kommer.

/Andy

Avsl081020 2007-01-08 20:50

jag hade oxå problem med mitt HQ-minne, men jag önskade mig ett vanligt "billigt" minne i julklapp för att testa,och det gick!!!!!.
Jag konverterade om det i programmet och har inte haft några problem med att brodera med det sen.;)

helen 2007-01-08 21:52

Hej Matilda! Visst kan du använda broderierna, men du måste föra över dom på diskett, du har ju en lucka på höger sidan om maskinen för disketter Har själv USB efter som gubben och jag delar på datorn. Disketterna finns att köpa tex. Clas Olsson, EL Giganten eller på något annat ställe som säljer data prylar. Har hört att just i databutiker är det svårt att få tag på disketter.

helen 2007-01-08 21:57

Fick visst inte med att jag har ingen USB

Winberg 2007-01-09 06:56

Hej har själv haft en D1 som jag tyckte fungerade jätte bra hade den i 3 år, Bytte sedan till SE med usb port alltså inga disketter. Men jag lägger fortfarande broderier på disketter tycker att det är jätte bra att ta fram enkelt och fram förallt fins de där om det händer något.
Billiga disketter hittar ni på GKs i ullared 24.90 de är det billigaste jag har hittat som det skrivitts tidigare är det svårare och hitta på typ elgiganten etc. Har hört att disketten kommer att försvinna så småning om,Karin

tilda_l 2007-01-09 14:03

är det vanliga 3,5 disketter som ni pratar om??


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 06:58.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.