Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Maskinbroderi (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=3)
-   -   Spetsbrodyr (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=728)

barkle 2004-12-21 09:22

Spetsbrodyr
 
Kan någon berätta var man får tag på mönster till de broderade änglar mm man hänger i granen? Menar dem som man bara broderar på Solvy. Gärna då gratisbrderi.
Hälsningar Barbro

Avslutat medlemskap 2004-12-21 11:14

Tror inte det finns så värst mycket "free standing lace" (som det heter om du vill söka efter det) gratis, men här finns lite grann:
http://www.bfc-creations.com/FreeDownloads/index.shtml

barkle 2004-12-21 11:19

Tack Åsa, precis vad jag letade efter!! Sökte på lace, men nu vet jag vad de kallas till nästa gång.
Barbro

LenaM 2004-12-28 17:07

Man tackar!
 
Tack för adressen! Jag har laddat hem en del av broderierna.
hälsar
Lena Medin i Västerås

Ann-Sofie 2005-01-12 07:07

Hejsan!
Jag har inte broderat sånt här förut.....
Men vad använder man för underlag?
Vilket är bäst?

Avslutat medlemskap 2005-01-12 07:22

Misstänker att Ultra Solvy eller liknande behövs. Vattenlösligt ska det i alla fall vara, och vanlig Solvy kan ju knappst ge stadga nog, eller...?

Miao 2005-01-12 07:27

Det stämmer , den allra tjockaste Solyn använder man i båen. men man bör se upp med metalltrådar, jag sydde med dem och skar sönder plasten så det blev ett totalt misslyckande.

Maud 2005-01-12 12:22

Fri lace-fjäril
 
Hej Barbro,
Det finns en fri lace-fjäril att ladda ner från min hemsida som du gärna får testa. / Maud

http://www.mauds.se

barkle 2005-01-13 20:24

Tack Maud, men tyvärr lyckades jag av nån anledning inte ladda ner den, "an error occured...." vid flera försök.
Har sen jag ställde frågan provat på att sy några änglar, men som ni skriver funkar det inte på den vanliga Solvyn, inte heller med metalltrådar, men har nu skaffat den tjocka och får försöka igen!
Barbro

Maud 2005-01-15 16:39

Spetsmönster
 
Barbro, jag testade nyss och det ska gå att ladda ner. Har fått mail från några som skrivit och tackat också, så de lyckades. Försök igen.
Sedan kanske det inte går med vanlig solvy, men om du lägger ett par lager ovanpå varandra kanske det går. Så gjorde jag innan jag fick tag i den kraftigare Solvyn. / Maud

http://www.mauds.se


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 21:57.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.