Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Vetekudde! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=7104)

OmDuInteFanns 2006-12-08 17:30

Vetekudde!
 
Nu är det så att jag ÄNTLIGEN kommit på en bra julklapp till min mormor, en VETEKUDDE, frågan är bara... kan jag köpa eget vete.... (men det sväller väl?) eller vet någon var man kan köpa i stockholmsområdet? tacksam för svar snarast!

Kramar /Maddo

Bluecloud 2006-12-08 18:12

Det går att hitta helt vete i Coops butiker. Det är ju dyrare än att köpa än på tex Lantmännens (eller vad det nu heter nuförtiden Odal?) men lättare att få tag i.

VivoPlena 2006-12-08 20:56

Granngården. 5 kr/kg. Som hittat

OmDuInteFanns 2006-12-08 21:58

TACK!
 
Tack så hemskt mycket för svaren, nu ska jag bara ta mig till en granngården oxå :rolleyes:

Skumnorpan 2006-12-08 22:00

hej
 
man kan använda grötris med men då skall man helst ha ett glasvatten med inne i micron tror man även skall ha det till vete är inte 100% säker kramis

VivoPlena 2006-12-09 15:01

Jo, till vetet också.

GOBLIgobli 2006-12-14 18:20

Mönster?
 
Har försökt söka lite men hittar ingen som har ett bra mönster på en vetekudde. Eller är den bara raklång?
Hade tänkt mig en som passar att ha på axlarna och gärna en bit ner på ryggen.
En bild går nog också bra, bara jag får en hum om hur den ska se ut. ;)

Sen var det en diskussion ang. vikten på en kudde, hur mkt vete/ris är lämpligt att använda så det inte blir för tungt att bära?

Detta blir min första vetekudde så jag är himla spänd på hur det kommer att bli.
Har aldrig provat en heller faktiskt men låter som manna för trötta axlar. :D

Dahlia 2006-12-14 19:56

Marie, titta i ett av mina album så ser Du en vetevärmare som jag gjort, men den är fylld med ris. Den ligger fint på axlarna och går ner en bit bak.

GOBLIgobli 2006-12-14 20:48

Tack så mycket Aina, var in och kikade på den.
Såg ju ut som det jag söker. Ska bara måtta lite.
Hur mycket ris gick det åt?

Dahlia 2006-12-14 20:53

Jag skulle tro att det gick åt ca 7-8 hg, jag har 1,2 kg kvar i min 2 kilos påse.

Halsringningen måttade jag med en assiett,sedan måttade jag ut, på axlarna och ner på skuldran en bit. Den ligger väldigt bra runt
Hoppas att Du får till din.
Aina

Rae 2006-12-15 08:41

Snabba Vetevärmare
 
Jag håller också på att sy vetekuddar till julklappar. Min dotter ville ge bort till kompis Mamma & Mormor. Jag gjorde en stor rak first men den blev så tung, so nu gör jag de ca: 60 x 14 (inkl. sömsmån). Jag sy en söm på mitten så det blir två kanaler o så fyller jag med vete ungefär 2/3 full. Har sytt smalla kuddfodral med knytten i ändarna. (Bilder finns i mina album) Nu har jag sytt 6 stycken o det går jätte snabbt. Den smalla storleken ligger bra på nacken. Har varit ute på nätet o hittat en instruktionstext som jag tänker bifoga om tider i mikron / ungnen osv.

Kul med en klapp som värmer!

Rae :D


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:06.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.