Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Kläder (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Dolt blixtlås (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=6631)

Birdie 2006-11-04 18:18

Dolt blixtlås
 
Hur syr man enklast i ett dolt blixtlås? :confused: Behöver man ha en speciell pressarfot? Tacksam för tips!

millsing 2006-11-04 18:53

Jag läste någonstans att man först tråcklar ihop tygbitarna och pressar isär sömsmånerna. Därefter nålar man fast blixtlåset på baksidan och syr fast det. Sedan återstår bara att sprätta upp den ihoptråcklade "öppningen".

Lät väldigt enkelt tycker jag. Hoppas att du förstår vad jag menar.

Lycka till! :D

Dahlia 2006-11-04 19:15

Enklast är det med en pressarfot för dolt blixtlås
Jag har en beskrivning på hur man syr i ett dolt blixtlås. Men jag kan inte lägga in den här.
Maila mig så skickar jag den

ElisabethS 2006-11-04 19:24

Gå in på Husqvarnas sida och välj "gå till syrummet. En flashsida startar.
Där finns massor av sömnadstips.
Bla dolt osynligt blixtlås.

http://www.husqvarnaviking.com/se/5342.htm

bandykullan 2006-11-04 20:55

Jag kan bara rekommendera länken till husqvarnas sysida. Jag brukade hata allt vad blixtlås hette, sydde hellre för hand än på maskin, men sen fick jag just pressarfoten för dolda blixtlås, länken till husqvarna och numera tycker jag att det till och med är kul att sy blixtlås. :eek:

Har man inte en sådan pressarfot och sömmen inte ska vara under alltför hård belastning så rekommenderar jag handsömmar.

Alvan 2006-11-05 06:54

Man behöver inte en speciell pressarfot, det går bra utan även om specialfoten troligen underlättar. Jag brukar använda den vanliga blixtlåsfoten.

Dahlia 2006-11-05 07:01

Man kan även använda pressarfoten för "osynlig fållsöm", jag använde den innan jag köpt den speciella foten.

Birdie 2006-11-05 07:02

Tack för alla svar! Nu tror jag att jag ska klara av att sy i ett dolt blixtlås, även med min gamla Husqvarna. Tack igen! :D


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 23:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.