Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Mönster och mönsterkonstruktion (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Något för att hålla in magen (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=6607)

Frida_L 2006-11-02 14:06

Något för att hålla in magen
 
Hej!
När jag kollar på mönster finns det ju så många läckra klänningar, men jag undrar om det finns mönster till något som man kan ha under och som kan hålla in magen? Det måste vara ett plagg som knappt syns, eftersom många fina klänningar sys i tunt tyg och är åtsittande. Jag är ganska smal, men det förargar mig när magen putar ut.
Några förslag?

avslut110208 2006-11-02 18:39

Har för mej att det finns nån typ av gördel som drar in ganska kraftigt, brukar finnas i underklädsbutiker (det är som en kraftig tub man drar på sig).
Jag har inga direkta besvär med midjan (magen brukar vanligtvis börja synas efter för mycket godis och popcorn *godisgris* :P) men har upplevt att vanliga strumpbyxor brukar hålla in ganska bra (å sen när jag börja tänka på hållningen så förvinner eventuell "putmage" ändå ^^)

evat 2006-11-02 20:03

Hej,
strumpbyxor med inhållning funkar bra. Det finns ju "överallt".
Ellos har ovanstående tub, jag har testat den o den funkar bra för inhållning.

Frida_L 2006-11-02 21:23

Hmm, det var så länge sedan jag använde klänning att jag hade glömt bort det där med strumpbyxor! Ja, varför krångla till det? Tack!


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 08:24.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.