Janome priser Syfestivalen i Sth
Jag läste i forumet att Janome kommer att ha 20% rabatt på sina symaskiner.
Vet någon om det stämmer.:eek: |
Jag ringde till Janome och frågade, men de sa att de inte sålde direkt till kund, utan att det var enskilda butiker som skulle ställa ut och sälja Janome-maskiner (han nämnde två butiker i Stockholmsområdet, men jag har glömt vad de hette). Lite konstigt, eftersom Janome är listat som utställare på syfestivalens hemsida.
Hur som helst tyckte han att jag skulle ringa direkt till butikerna och fråga vad de tänkte ha för erbjudanden. När jag hörde att man köper från olika återförsäljare på mässan besämde jag mig för att köpa en maskin här i min hemstad istället, vilket minskar krångel om den behöver repareras. Jag sa att jag skulle till syfestivalen och fick på så vis ner priset lite grann, fast inte på långa vägar med 20%. Det känns ändå bättre så här för mig. |
Hej Jag tror att du kan få ner priset hos din lokala handlare med 20 % också om du säjer att på sy festivalen kan du köpa med den rabatten Stå på dig och säj att du handlar där annars.
|
Tack
för tipsen.
Vi får se hur det går...:) |
Sycenter som är en av stockholms återförsäljare av janome kommer att ha 10% rabbat på symässan. Det vet jag för jag var där nyss för att köpa maskin, frågade om sänkta priser på mässan och fick 10% direkt så jag fick med mig en maskin hem :-)
|
du kan ju åckså påpeka vad du kan köpa den för om du tar vden från England.
|
Janomebutiken i Uppsala ska också vara på mässan o de sänker priserna med 10%.
|
Jag köpte en Janome 330E och fick 20%...visserligen en demomaskin...men den var bara använd under helgen. Min försäljare var visserligen från Eskilstuna...men det är inte så långt för mej som bor i södra stockholm.
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 07:33. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.