fingervantar
Jag skulle gärna vilja ha en beskrivning på stickade fingervantar. Helt vanliga.
Ganska tunt garn typ alpaca) Helst randiga men det går bra annars med. http://www.dimbleby.net/knitting/myp...1/gloves1.html Dessa skulle jag vilja sticka, men jag fattar inte beskrivningen. Har försökt att översätta men det är svårt. Jag är ingen van stickare heller. Men har jag beskrivningen kan mamma hjälpa mej. |
Sök på vantar här:
http://www.garnstudio.com/lang/se/kategori_oversikt.php Där hittar du även fingerlösavantar(torgvantar) också. |
jag vet, men jag har redan letat där och på några andra ställen, men jag hittar inget bra!
|
|
http://www.3ug.se/britttext/fingervantar1.pdf
Kan denna vara till hjälp? |
Jag har en beskrvning i sockgarn som jag kan maila dig om du vill. Bara ett enkelt basmönster, men de blir bra passform på dem.
|
Garnkorgen! Du kan gärna få maila det till mej också, jag letar också efter ett mönster utan en massa onödiga krusiduller och sånt! Om du har lust alltså :)
|
Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 03:26. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.