Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Starta eget (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=15)
-   -   Datastöd för bokföring, fakturering mm (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=5796)

QuiltNina 2006-08-20 07:32

Datastöd för bokföring, fakturering mm
 
Hej!

Någon som har några tips på dataprogram som kan hjälpa en med bokföring, fakturering etc i ens företag?

Tacksam för tips!
/Catarina

Ankungen 2006-08-20 07:35

Jag gillar SPCS program. Numera heter de väl VismaSPCS. Deras enklaste program Bokföring kostar 990 kr exkl moms. Kolla in hemsidan www.vismaspcs.se och klicka sedan på produkter/nätbutik.

Annika

Alvan 2006-08-20 07:38

Det finns rätt många att välja på men själv gillar jag SPCS. De har olika stora paket att välja på så kolla deras hemsida. Den som säljs mest är SPCS Administration 500.

www.vismaspcs.se

Ja se där Annika hann före :) Tyder väl på något kanske att två rekomenderade deras program så snabbt;)

Delfintua 2006-08-20 07:47

Jag ramlade över ett gratis program här http://www.winbas.com/default.asp?V_DOC_ID=922

QuiltNina 2006-08-20 09:19

Jo, SPCS låter mycket bekant, det har väl funnits i alla evigheter ;-) Men hur långt kommer man med den billigaste versionen? Där ingår tex inte fakturering. Behöver man det?

Och tack för tipset om gratis programmet! Jag var in och kikade lite och såg att de har sammarbete med Stockholms Nyföretagarcentrum så det verkar ju lovande.

Bluecloud 2006-08-20 09:20

Om du är kund i FöreningsSparbanken kan du använda deras e-bokföring. Det är ganska dyrt, men man får en hel del för pengarna.

Länk med demo:

http://www.fsb.se/sst/inf/out/infOutWww/0,,6781,00.html

HelenD 2006-08-20 12:46

Det finns ett bokföringsprogram som heter X:or. Jag kommer inte ihåg allt som man kan göra i det men för 4 år sedan funde man ladda ner en demo och testa programmet i 30 dagar. Lätt att använda - fick in en idéells förenings bokföring och ut kom alla rapporter på 8 timmar.

Om jag kommer ihåg rätt så kostar X:or lite mer att köpa än SPCS men å andra sidan innehåller X:or mer och behöver inte kompletteras med olika delar som SPCS.


Gisses vad konstigt det blev med glada gubbar när det skulle vara X : o r Ta bort mellanslagen så får du programmets namn.

QuiltNina 2006-08-22 17:09

Tack för tipsen!

TenaciousD 2010-07-14 08:32

Jag kör själv SpeedLedger när jag gör min bokföring, aldrig krånglat och man får grym hjälp om det är något man inte förstår. Kolla in www.speedledger.se

lillalisa 2010-08-12 09:28

Det finns ett program som heter PC Bok. Det är lätt att komma igång med och lättförståligt..Lycka till

annan65 2010-08-17 07:36

Vi använder ett program som heter unibas. Väldigt bra instruktionsvideo till alla avdelningar + att man kan ringa dom om man ändå inte skulle förstå. (vilket jag gjort flera gånger och fått väldigt bra hjälp)

Kostade inte så vansinnigt mycket, om man ser till vad man får.

Googla på unibas, så hittar ni.

WimsanMari 2010-08-17 09:35

Jag har köpt Unibas från Unicell. Jag tycker att det är jättebra för ett litet företag. Jag har gjort egna fakturor i programmet med egen logga mm. Lagt upp mina artiklar mm så det är lätt att skriva sina fakturor.
Jag har börjat med dubbel bokföring och då skulle ett program från Visma kosta över sex tusen kronor. Vem har råd med det ? Man kan ju inte ändra till enkel bokföring utan anledning, har pratat med Skatteverket om det, så jag köpte Unicell och jag är jättenöjd.

Lycka till !:)

katarinabm 2011-03-28 09:29

Får man något stöd för bokslut och deklaration i Unibas?
Katarina


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 18:30.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.