Sysidans forum

Sysidans forum (http://www.sysidan.se/forum/index.php)
-   Allmänt forum (http://www.sysidan.se/forum/forumdisplay.php?f=2)
-   -   Beställa en handarbetstidning! (http://www.sysidan.se/forum/showthread.php?t=4568)

Misse 2006-04-09 11:27

Beställa en handarbetstidning!
 
Jag planerar på att börja prenumerera en handarbetstidning inom kort. Min mamma hade på 80- och 90-talet Burda och vad hette den där tidningen som man kunde samla i orange och vita pärmar.... *kortslutning i minnet* Och min farmor har prenumererat på någon annan handarbetstidning i alla år.

Vilken tidning tycker ni att jag ska satsa på?

Vill ha en tidning som är fylld med en massa bra funktionella kläder för både fest och vardag. Behöver inte innehålla så mycket om stickning, då jag ändå inte håller på med detta. Mönsterarken får gärna vara tydliga och arbetsbeskrivningarna lättförstådda.

Tack för hjälpen!

axyzvslut 2006-04-09 12:09

Jag har alltid gillat Burda.Jag lärde mig sy kläder efter burda tidningar 1970 dom var då helt på tyska. Men jag tycker inte dom har lika bra och varierande modeller nu för tiden. ofta är det ett mönster som ligger till grund för många modeler Men det kanske beror på att modet är så annorlunda nu.
Ann-Christin

millsing 2006-04-13 19:16

Har du kollat in tidningen Inge-Lise?? Den var bättre förr men du kanske hittar något du gillar.

Annars är mitt tips att gå in på www.press-stop.se. Där kan du söka på kategorier/hobby/handarbete och hitta och läsa om både svenska och utländska sytidningar. Dessutom kan man beställa lösnummer eller prenumerera på tidingarna. Vid lösnummer ingår porto i priset som står och man betalar mot faktura. Snabb leverans är det också.

Mvh,

Baggin 2006-04-23 17:39

jag har köpt burda i några år. Jag tänkte börja prenumerera men det var jättekrångligt och min pappa fick ringa ner till tyskland. Dessutom så sparade man knappt några pengar, så jag köper lösnummer. Vilket har fördelen att jag helt enkelt struntar i att köpa de nummer som inte har några mönster jag är intresserad av, eller bara har mönster jag redan har liknande.

Burdas mönsterpapper är extremtplåttriga, men ögonen lär sig att bara se rätt färg. Jag har ofta problem med att följa beskrivningarna då jag inte har full koll på vad alla termer betyder.

Men man får mycket mönster till ett lågt pris och jag gilla mönsterna skarpt, Det blir den passform jag föreställt mig.


Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 11:52.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.